17 Mayıs 2012 Perşembe

DEMOKRASİ VE ÇATIŞMA 16 - 25 Mayıs 2012 tarihleri arasında KargART’da

DEMOKRASİ VE ÇATIŞMA (kuratör : Fırat Arapoğlu)

Demokrasi ve çatışma, ilk bakışta ayrı anlam gruplarında yer alan sözcükler olarak algılanabilir. Halbuki çatışma demokrasinin gelişimi için gereklidir. Kültürel alanda demokrasinin gölgesinde yeşerecek politik/kültürel çatışmalar, demokrasinin varlık sebebidir. Bu ortamda, demokrasinin var olacağı meşruiyet alanını, bu tartışmaların gelişebileceği soykütük araştırmalarını ve toplumun her kesiminin bu konulara destek verecek şekilde analizini yapmak gerekmektedir. Bu, bizlerin toplumdaki olguların ve olayların aktüel dinamiklerini tanımlamamızı ve toplumsal sınıfların yaşam pratiklerindeki güdülenmelerini tespit edebilmemizi sağlayacaktır.

Demokrasi bağlamında, ötekini anlamak zorundayız. Homojen toplum yaratma düşüncesinin son kırıntılarının da önü kesilmeli ve zaten iflas eden bu düşüncenin yerine, demokrasinin yeşerebileceği çoğulcu bir yapıyı savunmak gerekmektedir. İşte sanatın rolü burada yatmakta: Sanat farklılıkları görünür kılabilir ve böylece siyasi meşru zemin yaratamayan farklıların yanında yer alması, sanatın demokrasi içerisindeki çatışmada gücünü gösterebilir.

Fırat Arapoğlu’nun küratörlüğünde bir araya gelen sanatçılar Mehmet Ali Boran, Hera Büyüktaşçıyan, Mehmet Çeper, Mehmet Fahracı, Gökçe Süvari, Fatih Tan, Sevil Tunaboylu ve Demet Yalçınkaya. Demokrasi ve Çatışma, 16 - 25 Mayıs 2012 tarihleri arasında KargART’da izlenebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder